Czorsztyn

widok na Lubań z Czorsztyna

widok na Lubań z Czorsztyna

Leży w zachodnim końcu Pienin Czorsztyńskich (na wysokości 640m.) na zboczu góry schodzącej

do Jeziora Czorsztyńskiego. Czorsztyn zamieszkuje 310 mieszkańców. Czorsztyn jest siedzibą gminy (60 km2, 7 wsi i 7000 osób), urzędy mieszczą się jednak w Maniowach. Powstał na terenie osiedla Nadzamcze.
Pierwsze informacje związane z Czorsztynem pochodzą z 1348r. Na początku był stacją celną, co związane jest z istnieniem zamku Czorsztyńskiego. W 1819r. zamek z okolicznymi wsiami został wykupiony przez Maksymiliana Drohojowskiego (1778-1851). W roku 1907 powstał hotelik „Za Obłazem” oraz biuro obsługi turystów Towarzystwa Tatrzańskiego. W r. 1911 mieszkał w Czorsztynie Władysław Orkan, gromadząc materiał do „Kostki Na-pierskiego”. Ok. r. 1925 Stanisław Drohojowski zainicjował budowę nowocześnie pomyślanego letniska Nadzamcze, gdzie pierwsze domy otwarto w r. 1929. Stale wzrastał ruch turystyczny (1929 – 214 osób, 1931 – 746 osób, 1933 – 1370 osób). Do bywalców Nadzamcza należeli marszałkowa Piłsudska z córkami i Melchior Wańkowicz z rodziną    . Podczas okupacji Czorsztyn stanowił punkt przerzutowy przez granicę, a silną placówkę niemiecką nękali partyzanci. Gmina straciła w obozach i więzieniach 112 mieszkańców, w tym 72 Żydów.
Wieś zamieszkują górale pienińscy – z wyraźnymi wpływami Podhala i Spiszą w zanikającej, niestety, kulturze. Podczas budowy Zalewu Czorsztyńskiego rozebrano wiele domów, willi oraz pensjonatów. Wiele obiektów trafiło do skansenu w Kluszkowcach. Większość z gospodarstw posiada pokoje do wynajęcia. W Czorsztynie leży wiele ośrodków wypoczynkowych oraz pensjonatów. Na ulicy Drohojowskich znajduje się wyciąg talerzykowy idealny do nauki jazdy. W galerii znajdą Państwo wiele zdjęć w wysokiej rozdzielczości:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>